ZÁJEZD: SŇATKY Z ROZUMU

Přijměte pozvání k návštěvě Vinohradského divadla v Praze, představení Sňatky z rozumu. Termín: 7. května 2019 (následuje Státní svátek 8. 5. 2019) Začátek: v 19:00 hodin Režie: Radovan Lipus

Obsazení:

Pamětník a znalec poměrů Banhans, Kolenatý a další Jaroslav Satoranský
Maminky Nedobylová, Váchová, Náprstková a další Naďa Konvalinková
Pragmatici hejtman Schwenke, továrník Smolík a další Otakar Brousek ml.
Emancipované tety Jindřiše, Rosamunda, Pecoldka a další Vendulka Křížová
Snaživci vojín Jirava, probošt Šarlich, koncipient Josek a další Jiří Maryško
Veličenstva Císař Ferdinand, Franz Josef, Napoleon III. a další Jiří Plachý
Rodina Bornova:
Jan Born Jan Šťastný
Líza, jeho první manželka Markéta Frösslová
Hana, jeho druhá manželka Zuzana Vejvodová
Bětuše Váchová, její neprovdaná sestra Tereza Terberová
Oskar Dynbír / Vojta Náprstek Václav Jílek
Míša Born Matěj Pešek / Theodor Schaefer / Ondřej Šťastný
Rodina Nedobylova:
Martin Nedobyl Tomáš Dastlík
Leopold Nedobyl, jeho otec / Tatínek Vácha Svatopluk Skopal
Valentina, Martinova první žena Antonie Talacková
Marie, jeho druhá žena / chůva Annerle Sabina Rojková
Hafner Daniel Bambas

Jevištní epos o budovatelích Žižkova a Vinohrad vzniká ke stodesátému výročí otevření Divadla na Vinohradech. Odpovídá na otázku: co to bylo za lidi, kteří dokázali za několik desetiletí položit základy moderní české společnosti a českého hospodářství, vybudovat rozsáhlé městské čtvrti a na vlastní náklady v nich postavit reprezentativní divadelní dům
Inscenace vychází z prvních dvou dílů proslulé stejnojmenné románové pentalogie Vladimíra Neffa. Tento jedinečný literární výkon, proslavený rovněž televizním seriálem z 60. a 70. let, vypráví příběh několika generací dvou rodů, typických zakladatelů naší moderní společnosti. Inscenace obsáhne dramatické příběhy rodin Bornů a Nedobylů ve druhé polovině 19. století, ale také neméně dramatické společenské změny v Českém království, tehdy součásti Rakousko-uherské monarchie.
Diváci budou svědky řady citových vzplanutí, ale i účelových manželských sňatků, rozmachu obou rodin a jejich podniků, ale i jejich krizí; to vše na pozadí revolučních a válečných převratů, plamenného vlastenčení i zakládání národních institucí, budování železniční sítě, bourání městských hradeb a vzniku prvního pražského obchodního domu.
Jak se z potomků vesnických řemeslnických a sedláckých rodin stala movitá pražská měšťanská společnost? Martin Nedobyl z rokycanské povoznické rodiny se díky sňatku s vdovou po pivovarníkovi Valentýnou stane majitelem rozsáhlých nemovitostí za a posléze stavitelem Žižkova. Sňatek ho také sešvagří s kupeckým příručím Janem Bornem, propagátorem moderního obchodu i životního stylu a velkým vlastencem. Do rodinného života obou mužů však zasáhne katastrofa, z obou se stanou vdovci. Větší část života však mají teprve před sebou. Prostřednictvím poutavých románových příběhů chce inscenace vzdát hold skutečným osobnostem, které se zasloužily o postavení Královských Vinohrad a jejich divadla.

  • ZÁJEZD: SŇATKY Z ROZUMU


Sdílet článek