Výstava: VLASTA ŠVEJDOVÁ "O NADĚJI"

Známá výtvarnice Vlasta Švejdová se adamovským milovníkům výstav představí v rámci výstavy nazvané "O naději" v říjnu t.r. Výstava se uskuteční ve dnech 11. - 20. října 2020 ve výstavní síni MKS na Horce, Komenského 6. Vernisáž výstavy proběhne v neděli, 11. října 2020 v 15:00 hodin za účasti autorky prací. Výstavu můžete navštívit v pracovních dnech v době od 14:00 do 17:00 hodin, v neděli pak od 14:30 do 17:00 hodin.

"O naději" - VLASTA ŠVEJDOVÁ

Narodila se 22. 7. 1946 v Brně. Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu (1960-1964) obor drobný umělecký průmysl - loutkářství a hračky u prof. Karla Langera.

Na počátku své umělecké dráhy se věnovala novinové ilustraci a především psaní krátkých příběhů a pohádek, které ilustrovala (Rovnost). Byla plná humoru a velice rychle se stala kmenovou autorkou časopisu Dikobraz.

V 80. letech spolupracovala s Filmovým studiem Barrandov a vytvořila 7 kreslených filmů. Film "Matka" získal první cenu na filmovém festivalu Červeného kříže a Červeného půlměsíce ve Varně roku 1983. Pro Zlínské filmové studio vytvořila film "O křečkovi". V 90. letech se pro televizi v Brně stala výtvarnicí pro pohádku "O bojácném Floriánkovi".

Dohromady ilustrovala 100 knížek, které byly určeny převážně dětem, ilustrace učebnic jí ale také nebyly cizí. Bylo jí velkou ctí ilustrovat CD pro gramofonové závody, dohromady to čítalo 35 titulů. Je nositelkou ceny Pohádkový zvoneček. Pro děti napsala a nakreslila dvě knížky - "Kaštánek" a"Na hradě už nestraší".

Během posledních dvou let vytvořila barevné litografie u Petra Korbeláře v Praze.

V současné době se věnuje převážně olejomalbě a perokresbě, tato tvorba je určena spíše dospělým. Ale i pro děti má autorka stále nějakou hezkou knihu přichystanou.

Má vě dcery, dva syny, pět vnuček, jednoho vnoučka, jednu pravnučku a čtyři pravnuky.

Výstavy:

1978 - 2010 27 samostatných výstav

2011 Praha - galerie Perla, Brno - galerie Arnie

2012 Brno - galerie Žlutý kopec, Slatina - galerie 1602

2013 Znojmo - galerie Domu porozumění

2014 Velké Pavlovice - Ekocentrum Trkmanka, Brno - Dětská nemocnice, Brno Řečkovice - Galerie na radnici

2015 Hustopeče - Městské museum a galerie

2016 Brno, Špilberk - Interaktivní výstava, Blansko - Galerie Jonáš, Holešov - Zámecká galerie (dětská ilustrace)

2017 Frýdek Místek - Museum - interaktivní výstava, Třinec - interaktivní výstava

2018 Brno - Sýpka

2019 Brno - Galerie na radnici

2020 - Polička - Radnice - interaktivní výstava