MOBILNÍ PLANETÁRIUM

Mobilní planetárium:  je didaktická pomůcka - digitální přístroj, pomocí kterého může divákům během krátké chvíle demonstrovat podmořský svět, lety do vesmíru či třeba krajinu na Marsu,  nabízí sférické promítání vzdělávacích filmů a zábavních full-dome show (nejen) o hvězdách a vesmíru na planetární kupoli,  snaží se hravou a zábavnou formou popularizovat vzdělání v oblasti astronomie a přírodních věd,  při projekci se navíc leží (sezení je samozřejmě možné), čímž je zážitek z ní ještě umocněn. 13. února 2020 v sále MKS na Ptačině, Opletalova 22; vstupné: děti ze školní družiny 40 Kč, veřejnost 50 Kč.

  • od 14:00 h. pořad KRTCI, ANEB CO JE TAM NAHOŘE

Legrační show plná veselých písniček seznamující děti jednoduchým způsobem se základními jevy astronomie a fyziky. Příběh o krtkovi Platónovi, který žije se svou krtčí mámou a tátou hluboko v zemi, kam svítí Slunce jen skrz malý otvor ve skále. Krtka trápí otázka, proč Slunce přes otvor do krtčí díry někdy svítí a někdy ne. Chtěl by přijít na to, jak všechno na světě funguje. Učí se, proč je na Zemi den a noc, proč Měsíc mění na nebi svůj tvar, a nebo také objeví, proč ve městě nemůžeme pozorovat hvězdy nebo proč jablko padá ze stromu na zem.

  • od 14:30 h. pořad DOBRODRUŽSTVÍ PTAČÍHO OSTROVA

Čím drží svět pohromadě? Kde najdeme Ptačí ostrov? Má Měsíc skutečně tisíc tváří? Kam ukazuje Severní hvězda? Podaří se Tomášovi s Katkou napravit celou neplechu a zachránit kouzelnou říši za knihovnou? Námět příběhu se odehrává v zámeckém parku, který se v očích dětí mění v magický svět. V dětském představení Dobrodružství Ptačího ostrova se vydáme do světa fantazie, kde potkáme syna Severní hvězdy Aruna, prostořekého piráta s partou dobromyslných námořníků, mudrce Al Hasena s mohutným plnovousem, stejně jako hodnou tetu a přísného strejdu. To vše v kulisách, které si vzaly za vzor Lednicko-valtický areál. Budeme svědky pátrání po kouzelném klíči od tajemného globusu, na cestu nám posvítí čarovná světluška, poplaveme s lodí plnou bukanýrů, vzneseme se s neuvěřitelným létajícím strojem a staneme se svědky objevu neobvykle krásného drahokamu, průzračného jako měsíční svit. A hlavně zažijeme velkou zábavu!

Pořady uváděné v čase mezi 14. a 15. hodinou jsou určeny pro děti ze školní družiny ZŠ a MŠ Adamov, školy Ronovská.

  • od 16:00 h. pořad NANO KAM

Podívejte se do zrcadla. Co vidíte? Svět nejrůznějších krajin s podivuhodnými výkyvy počasí? Hluboká údolí, nečekané praskliny, nedozírné pláně, vysoké hory, neprostupné džungle a kyselá jezera? Dravé šelmy, pasoucí se vegetariány nebo proměnlivé chiméry?

Že máte před sebou pouze vlastní tvář? Nenechte se mýlit! Průměrný člověk je hostitelem 100 biliónů bytostí s celkovou hmotností kolem čtyř kilogramů. Některé z nich jsou škodlivé – jedna jediná bakterie o hmotnosti 0,000 000 000 000 01 gramu zabije 100 000 gramů těžkého člověka. Drtivá většina z nich ale patří mezi kladné hrdiny – vyrábějí látky nezbytné pro naši existenci, přeměňují nám potravu do využitelné podoby, anebo se snaží držet zkrátka všechny naše nepřátele. Mikroskopické kreatury z mnoha říší kontrolují všechno, co děláme. Nemůžeme bez nich žít. Nikdy nejsme sami.

Představení NanoKam je výletem do fantastického království bakterií, nejpočetnějších organizmů na této planetě. Ale také do světa prvoků i hub, které nám vyrábí plísňový sýr, chléb či pivo. Stejně jako větších organizmů – třeba mšic a mravenců.

Zblízka uvidíme živočichy, jejichž armády projdou uchem jehly a jejichž vesmírem jsou naše těla. Poznáme neobyčejný svět buněk i virů. To vše díky unikátním vizualizacím založeným na reálných záběrech z elektronových mikroskopů.

Díky projektorům systému digitária budou na projekční ploše o průměru 17 metrů defilovat viry, streptokoci, řasinky i hlenky, pylová zrnka nebo vši a všenky. NanoKam nabízí jiný rozměr reality, která se neměří ani v metrech, ani v centimetrech, ani v milimetrech,

  • od 16:30 h. pořad ZE ZEMĚ DO VESMÍRU

Noční obloha, jak krásná, tak tajemná, byla odpradávna předmětem příběhů u táborových ohňů, vypráví se o ní ve starých mýtech, a to vždy s obrovskou úctou. Příběhy spojené s noční oblohou jsou asi tak staré jako lidstvo samo. Touhu pochopit vesmír můžeme považovat za nejstarší společnou intelektuální zkušenost lidstva. Teprve nedávno jsme však opravdu začali chápat naše místo v obrovském kosmu. Chcete-li se dozvědět o této cestě nebeskými objevy, jež vedla od teorií starověkých řeckých astronomů až po dnešní nejmodernější dalekohledy, zveme k tomu, abyste s námi zažili projekci vzdělávacího dokumentu Ze Země do vesmíru. Tato úžasná třicetiminutová plavba vesmírem a časem přináší jiskřivé pohledy a zvuky vesmíru, který nám odhaluje věda. Diváci mohou vychutnávat nádheru světů ve Sluneční soustavě a našeho Slunce. Ze Země do vesmíru přivádí publikum na barevné narozeniny a pohřebiště hvězd, a ještě dál mimo Mléčnou dráhu k nepředstavitelnému ohromnému množství nesčetných galaxií. Publikum se přitom dozví o historii astronomie, o vynálezu teleskopu a o dnešních obřích dalekohledech, které nám umožňují dívat se stále hlouběji do vesmíru.

Pořady uváděné v 16 a 16:30 hodin jsou určeny pro veřejnost (starší děti, jejich rodiče, seniory atd.). Z důvodu omezené kapacity v kopuli planetária prosíme zájemce, aby si místo na pořad rezervovali na tel. 607 518 104 nebo e-mailu [email protected].

  • MOBILNÍ PLANETÁRIUM