Informace z knihovny - Březen – měsíc čtenářů

V rámci letošního Března – měsíce čtenářů připravila knihovna MKS v Adamově čtyři setkání s žáky základní školy. Pro první a druhou třídu jsme připravili besedy o tvorbě spisovatele Františka Hrubína a výtvarníka Jiřího Trnky. Pro třetí a čtvrtou třídu pak besedu o knize Mach a Šebestová a také o dalších knížkách pro děti spisovatele Miloše Macourka a výtvarníka Adolfa Borna. Všechny děti si prohlédly prostory naší knihovny, seznámily se značením dětské literatury nebo pravidly půjčování. Také se seznámily, jak pomocí on-line katalogu vyhledat knihu v knihovně.

Výpůjčky v loňském roce

Jen pro zajímavost uvádíme, že v naší knihovně máme čtenáře, který v loňském roce realizoval více než 200 výpůjček. Více než sto výpůjček mělo čtrnáct čtenářů, více než padesát pak 35 čtenářů. Počet výpůjček na 1 registrovaného čtenáře knihovny v Adamově je třináct.

Z nových knih

Burton, Jessie: Miniaturista
Jednoho podzimního dne roku 1686 klepe na dveře velkolepého domu v nejbohatší části Amsterodamu osmnáctiletá Nella Oortmanová. Přijela z chudé venkovské rodiny, aby se ujala role manželky zámožného kupce Johannese Brandta, avšak místo milujícího manžela ji přivítá jeho odměřená sestra, černý sluha a prostořeká služebná. Když se Johannes později vrátí z cest, věnuje Nelle velice zvláštní svatební dar - skříňkovou repliku jejich domu. Nella si do ní objedná zařízení od tajuplného miniaturisty a od té chvíle se začnou dít prapodivné věci. Román zachycuje dramatické osudy rodiny Brandtových na pozadí Amsterodamu sedmnáctého století, kdy toto město patřilo k nejbohatším a nejvlivnějším centrům své doby.

Chřibková, Ivana: Suchý hadr na dně mořském
Krátké kapitoly, vtipně odrážející dění na vesnici, trampoty dospívajícího člověka i těžké soužití s rodiči, kteří se vzali pouze a jenom kvůli vesnickým konvencím, nicméně ukazují, že je možné život brát i z té veselejší stránky. I když si na ten okamžik někdy musíte chvíli počkat. To, co se jí dětství zdálo jako fakt a v patnácti vypadalo jako špatný sen, v osmnácti přerostlo v něco, kvůli čemu stálo za to sáhnout si na život. Na samotném konci však zjistíme, že na každý problém existují pouze dva úhly pohledu. A ten pozitivní vyhrává.

King, Stephen: Právo nálezce
Jakou moc má vyprávění příběhů a jak může literatura zasáhnout do života? John Rothstein je věhlasný spisovatel, ale už léta nic nepublikoval. A jeho věrný čtenář Morris Bellamy zuří! Spisovatele nakonec zabije a ukradne mu rukopisy nevydaných textů. Kořist si ukryje, ale pak se ocitne ve vězení kvůli jinému zločinu. Po několika desítkách let najde schovaný lup malý chlapec, ale Morris Bellamy se pokladu za žádnou cenu nechce vzdát… V hlavních rolích mistrně napsaného románu se objeví nesourodá trojice pátračů z Kingova románu Pan Mercedes.

Primusová, Hana: Skřítek Rozekvítek
Skřítek Rozekvítek bydlí v mechovém domečku na kraji lesa. Se všemi zvířátky i rostlinkami je dobrý kamarád, a když něčemu nerozumí, tak se zeptá – i za vás, děti! Zkuste s ním celý rok procházet přírodou měsíc po měsíci a sledovat, jak se vše proměňuje v lese, na louce, u rybníka, u potoka i na statku a na zahradě. Skřítek vám bude při poznávání přírody tím nejlepším průvodcem, díky němu se dozvíte mnoho nového, naučíte se dívat kolem sebe a objevíte věci, které ani mnozí dospělí neznají!

• Informace z knihovny - Březen – měsíc čtenářů