Informace z knihovny

17. února 2016 se uskutečnilo již druhé letošní setkání se čtenáři v DPS v Adamově. Tentokrát jsme si připomněli jubilea spisovatelů Karla Josefa Beneše, Svatopluka Čecha a herce Miloše Kopeckého. Tradiční součástí setkání bylo půjčení knih z nabídky naší knihovny registrovaným čtenářům z řad seniorů.

Nejpůčovanější knihy druhé poloviny roku 2015 v Městské knihovně Adamov

Jsou zde uvedeny knihy, které měly v tomto pololetí více než 5 výpůjček:
Moriaty, Liane: Na co Alice zapomněla
Moriaty, Liane: Manželovo tajemství
Müllerová, Lucie: Nevěrná
Rolland, Romain: Petr a Lucie
Carr, Robyn: Útěk do Virgin River
Jonason, Jonas: Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
Keleová- Vasilková, Táňa Modrý dům
Körnerová, Hana Marie Carolina
Poláček, Karel: Bylo nás pět
Troloppe, Joana: Vášnivý muž
Štrokán, Karel Nejsem jen přítelkyně
Blómkvist, Stella: Nevinnost

Z nových knih upozorňuje na tyto knižní tituly:

Pro děti a mládež

Soukupová, Petra: Bertík a čmuchadlo
Bertíkovi je devět. Rodiče se rozvedli a on žije s maminkou, která si našla nového přítele. Bert mu říká Rypouš. Vůbec celou tuhle životní změnu nese těžce. Připadá mu to jako zrada. Chce, aby bylo všechno jako dřív! Žárlí. Vzteká se. Je na všechny kolem sebe protivný. Vymýšlí naschvály. Až prázdninové setkání s tajemným tvorem - mluvícím zvířetem čmuchadlem - dokáže zlepšit jeho pohled na svět.

Kinsella, Sophie: Audrey se vrací
Neobyčejný příběh obyčejné dívky… Čtrnáctiletou Audrey spolužačky krutě šikanovaly, proto ji už řadu měsíců vězní doma strach. Lépe se cítí jen ve tmě nebo alespoň za tmavými brýlemi. Léčí se u doktorky Sarah, ale k návratu do normálního života má stále daleko. Změna přijde nečekaně – se sympatickým kamarádem jejího bratra Linusem. Audrey totiž zjistí, že právě s ním dokáže mluvit o svých obavách a psychických problémech jako s nikým jiným a hlavně kvůli němu se odváží opět mezi lidi – i když jejím prvním „vítězstvím“ je pouze společná kratičká návštěva kavárny Starbucks. Zůstane však pouze u přátelství? Až když je Audrey o hodně líp, uvědomí si, že krize, kterou prochází, neovlivnila jenom ji, ale také její milující rodiče a dva svérázné sourozence, což je o důvod víc, aby se nemoc snažila definitivně zahnat.

Knihy pro dospělé

Fučíková, Renáta: Praha v srdci
Praha v srdci, to je 189 příběhů, které se v Praze odehrály v průběhu posledních dvou set let. Ukazují, že nedávná minulost je stejně dramatická a spletitá jako ta středověká. Obyvateli Prahy byli Franz Kafka, Jaroslav Seifert, Bohumil Hrabal, Jaroslav Hašek, Jan Patočka, Jiří Dienstbier i Václav Havel. Prahou pochodovala okupační vojska, v Praze Vinohradech se bojovalo o rozhlas, v Praze Kobylisích byli popravováni čeští vlastenci, v Praze Ruzyni zadržováni disidenti, v Praze byl spáchán atentát na říšského protektora. A kdysi průmyslové čtvrti jako Smíchov, Karlín a Libeň psaly historii průmyslového věku, kdy se bída snoubila s úspěchem, pokrokem i nadějí na lepší zítřky. Praha v srdci není vyčerpávající historickou studií, je však jedinečným výtvarně-literárním vyjádřením uznávané autorky, která miluje své město.

Lagercrantz, David: Dívka v pavoučí síti
Inspirováno sérií Stiega Larssona Milénium
Časopis Milénium má nové majitele a jeho kritici tvrdí, že Mikael Blomkvist je vyhořelý a že uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá profesor Frans Balder, přední odborník na výzkum umělé inteligence. Balder mu tvrdí, že pro něj má důležité informace o americké zpravodajské službě a že byl v kontaktu s výbornou mladou hackerkou, která se podobá někomu, koho Blomkvist velice dobře zná. Mikael Blomkvist doufá v exkluzivní reportáž, kterou on i Milénium tak zoufale potřebuje. Lisbeth Salanderová má jako obvykle své vlastní plány. Ale nadešel čas, aby se jejich cesty ještě jednou zkřížily.

Ekman, Kerstin: Vlčí kůže
Začátkem jara roku 1916 se mladá porodní asistentka Hillevi Klarinová z Uppsaly vydává do kraje Jämtland na severu Švédska. Následuje pastora Edvarda, jenž se tam má ujmout správy farnosti Černá Voda. Hillevi, která je s Edvardem tajně zasnoubená, není na to, co ji na severu čeká, připravena. Kraj neprostupných lesů a černých jezer je odlehlý a drsný, síly přírody ohromné a nepředvídatelné. Lidé tu žijí v demoralizující chudobě a nevědomosti, ve světě, v němž jsou stále živé mýty a pověry. Přes řadu traumatických zážitků se tu však Hillevi setká i s projevy lidského porozumění, přátelství a lásky.

  • Informace z knihovny


Sdílet článek