Březen - měsíc čtenářů

U přílžitosti BMČ připravila knihovna MKS Adamov dvě výstavky - k výročím narození spisovatele Jana Skácela a ilustrátora Jiřího Trnky. Dali jsme prostor také našim čtenářům a požádali je o doporučení jedné zajímavé knihy. Toto probíhalo celý březen a každé doporučení jste mohli najít na výloze knihovny. Sešlo se tak 31 tipů, které mohou posloužit vám, kdo do knihovny chodíte a vybíráte si zde knihy ke čtení, ale asi ve třech případech i nám, a to při nákupu knih.

Zámek u řeky - romantický román

Duval, Chloé

Dynamickou mladou podnikatelku Alexandru odjakživa fascinovala Francie. Když narazí na fotografii své předchůdkyně Gabrielly D'Arcy, pózující před sídlem Ferté-Chandeniers, zjistí, že sama má francouzské kořeny. Rozhodne se zjistit vše o této ženě, která před sto lety opustila svou zemi a přestěhovala se do Ameriky.

Panenky z ráje - román pro žemy

Wood, Barbara

Příběh dívek z bohaté egyptské rodiny, které v poutech islámu a rodových tradic bojují za své právo na štěstí a vlastní životní cestu.

Veselí - psychologický román

Třeštíková, Radka

Když dojdete až na konec slepé ulice, máte dvě možnosti, přešlapovat na místě, anebo se vrátit. Třiatřicetiletá Eliška se rozhodla pro návrat. Zpátky na jižní Moravu. Do svého dětského pokoje. K rodičům. K sobě samé. Ke své podstatě. Protože doma jsou odpovědi.

Modrý dům - psychologický román

Keleová-Vasilková, Táňa

Příběhy členů jedné rodiny se odkrývají v průběhu tří svátečních dnů. Někdy opravdu stačí tak málo času, aby se toho v životě tolik změnilo...

Jsou světla, která nevidíme - historický román

Doerr, Anthony

Marie-Laure prožívá s milujícím otcem spokojené dětství v Paříži. Život ji však postaví před první těžkou zkoušku, když v raném věku oslepne. Tehdy ještě netuší, že má před sebou další, mnohem obtížnější zkoušky. Němci obsazují Paříž a Marie s otcem jsou nuceni uprchnout, musejí opustit své dosavadní jistoty a vydat se za nejasnou vidinou bezpečného útočiště. Je ale možné najít takové místo v rozbouřené Evropě? Zvláště když s sebou Mariin otec nese nebezpečné tajemství?

(Tato kniha není v naší knihovně v dispozici)

Ďáblův sluha - historická detektivka

Vondruška, Vlastimil

Mocný jihočeský velmož Oldřich z Hradce se soukromě obrátí na královského prokurátora a správce severních Čech Oldřicha z Chlumu s prosbou o pomoc. Na jeho panství se totiž začaly dít věci, které jsou nejen proti lidskému rozumu, ale i proti křesťanské víře. Došlo také k nevysvětlitelné vraždě, jejíž obětí se stal jeho otec Vítek. Zdá se, že nitky zla sahají až za hranice Českého království.

Nejtěžší zkouška - napínavý, lékařské prostředí

Denker, Henry

Doktorka Kate Forresterová bojuje proti významnému obchodníkovi Stuyvesantovi. Jeho dcera byla přivezena na pohotovost a zemřela. Otec obrátí svůj hněv proti lékařce, chce ji připravit o diplom a poslat do vězení. Pomáhá jí jen mladý právník. Chce prokázat, že dívka na příjmu do nemocnice lhala...

Na viděnou -detektivní romány

Clark, Mary Higgins

Strhující příběh plný napětí, v němž televizní reportérka pátrá po záhadném zmizení svého otce.

Šok - thriller, lékařské prostředí

Cook, Robin

Přítelkyně Deborah a Joanna se stávají z finanční důvodů dárkyněmi vajíček. Ze zvědavosti se začnou zajímat o další aktivity kliniky. Pátrání se začíná měnit v noční můru...

Kniha o životě a smrti - autobiografický román

Munthe, Axel

Sugestivní a dramatický autobiografický román je komentářem k životu švédského lékaře, milovníka umění, spisovatele a pacifisty, kterému se za života nedostávalo velkého uznání ani od lékařů, ani od spisovatelů, ale pacienti a čtenáři ho milovali. Axel Munthe líčí svůj rozporuplný život úspěšného lékaře nejbohatších vrstev i lidumila snažícího se pomáhat těm nejprostším, kteří to potřebovali nejvíce a mezi nimiž se cítil nejlépe.

Všecky krásy světa - vzpomínkové vyprávění

Seifert, Jaroslav

Životní vzpomínky českého básníka. V krátkých črtách se ohlíží za svými přáteli a všedními i mimořádnými momenty, jimiž do jeho života proudily krása a poezie.

Skleněný zámek - autobiografický román

Walls, Jeannette

Autorka vzpomíná na své dětství a mládí, prožité na mnoha místech USA. Bydleli v karavanu, pod stanem, v autě, nádherném starém domě. Potýkali se s nedostatkem jídla, peněz, se špínou, matčinou leností a otcovým opilstvím. I když materiálně děti velmi strádaly, dostalo se jim lásky a podpory jejich výjimečnosti. Ze všech vyrostli silní, nevšední lidé, kteří se ve světě neztratí.

(Knihu nemáme ve fondu knihovny)

Zvuk slunečních hodin - psychologický román

Androníkova, Hana

Náhodné setkání dvou českých emigrantů v Coloradu, jejichž životní osudy se kdysi protnuly. V krátkých scénách i ucelených pasážích se odvíjí strhující milostný příběh, odehrávající se s nástupem okupace Československa.

Foukneš do pěny - psychologický román

Třeštíková, Radka

Psychologický portrét ženy prožívající náročnou životní situaci po rozpadu dlouholetého manželství. Po této zkušenosti hlavní hrdinka usedá do auta a vyráží bez cíle napříč Evropou.

Kolo štěstí - autobiografický román

Piaf, Edith

Autobiografie, která líčí životní osudy francouzské šansoniérky, která vstoupila v roce 1935 do světa populární hudby.

Dívka v ledu - thriller

Bryndza, Robert

Poté co je v parku v jižním Londýně pod vrstvou ledu nalezeno tělo mladé ženy, na místo přijíždí detektiv šéfinspektor Erika Fosterová. Oběť, krásná dívka z mocné a bohaté rodiny, měla podle všeho dokonalý život. Když Erika začne pátrat hlouběji, vynoří se souvislosti mezi její vraždou a smrtí tří prostitutek, které někdo uškrtil, svázal jim ruce a hodil do vodních ploch po Londýně. Jaká je spojitost mezi dcerou vlivného lobbisty, který si myslí, že může ovlivňovat i vyšetřování, a mrtvými imigrantkami? Jaké temné tajemství dívka v ledu skrývala?

Břicháček v úzkých - příběhy pro děti

Payová, Ally

Břicháček je morče jako každé jiné. Nejradši chroupe mrkev nebo pospává ve svém doupátku. Případně si čte články o svém oblíbeném fotbalovém klubu FK Jiskry v novinách, co leží na dně jeho klece. To se však brzy změní… Čeká ho totiž stěhování do nového bytu! A tak Břicháček poprvé zažije dobrodružství. A se svým vypaseným bříškem se dostane do úzkých!

(knihu v letošním roce koupíme do knihovny)

Bojíš se tmy? - thriller

Sheldon, Sidney

Z celého světa přichází zprávy o podivných zmizeních a vraždách. Tyto události svedou dohromady i dvě mladé vdovy Kelly a Dianu. Ty vzápětí zjistí, že se někdo pokouší odstranit i je. Z donucení uzavřou obě ženy spojenectví, ovšem podezírat začnou nejen všechny kolem, ale i jedna druhou. Strašlivá hra na kočku a myš je plná otázek, na něž zatím schází odpovědi…

Sestřičky na příjmu - román pro ženy

Doglas, Donna

Příběhy budoucích sestřiček v Nemocnici Nightingale se odehrávajíi na jaře roku 1937. Na studentskou kolej přichází nová obyvatelka Jess Jagová a má velké plány.

Prosím vás, sestřičko … -román pro ženy

Körnerová, Hana Marie

Křehký příběh ze sedmdesátých let minulého století, z prostředí, které křehkým citům právě nepřálo. Příběh o tom jak si poradit se životem bez cizí pomoci, cestou vlastnoručně ohmataného poznání, vykoupeného občas trpkostí, občas zakopnutím.

Kniha ztracených jmen -román pro ženy

Harnmel, Kristin

Zamilovala se v době, kdy v lásku nikdo nevěřil. Eva Abramsová chtěla nechat minulost navždy za sebou. Fotografie v novinách v ní však oživí vzpomínky na události staré přes šedesát let. Jen ona ví, že v objevené knize je zašifrován nejen osud desítek židovských dětí, jimž se díky padělaným dokladům podařilo z okupované Francie uprchnout do Švýcarska, ale také příběh lásky, který přerušila válka. Eva se tak z USA vydává do Berlína s nadějí, že v knize najde poslední vzkaz do odbojáře Rémyho.

(knihu v knihovně nemáme)

Ledová past psychologický román

Sewell, Kitty

Waleský chirurg je donucen odcestovat do Kanady poté, co obdrží dopis se zprávou, že zde před patnácti lety zanechal svá tehdy ještě nenarozená dvojčata.

Nejlepší víkend společenský román

Hartl, Patrik

Na Silvestra si Andrea, Jirka, Dáša, Bert, Markéta a Pavel dají zásadní novoroční předsevzetí. Žádný z nich ale nikomu neřekne, jaké je to jeho. Všichni touží změnit svůj život a doufají, že se jim to během nového roku podaří. Mohlo by, protože času na to budou mít dost. Kromě ranních a večerních hodin pracovních dnů mají k dispozici padesát dva víkendů, deset státních svátků a čtyři týdny dovolené. To je dohromady šest tisíc sedm set šedesát hodin volna, během kterých se dá změnit téměř cokoli.

Nakresli mi vítr společenský román

Urbaníková, Eva

Tuto knihu napsal sám život. Hlavní představitelka opravdu prožila tento příběh, něco vlastní vinou, k něčemu jí pomohli jiní. Pokud vás zajímá, jaký je svět za mřížemi ženské věznice, jak jednoduše se tam člověk může dostat a jak doplácíme na lásku, kterou věnujeme nesprávnému muži, je tento příběh pro vás.

Dvě hrsti života román pro ženy

Fuchs,Katharina

Dvě silné ženy, dva německé osudy a příběh slavného berlínského nákupního domu KaDeWe. Německo 1914: Charlotte vyrůstá v Sasku na rozlehlém statku svého otce, úspěšného obchodníka. Zdá se, že jí svět leží u nohou, když je svou tetou a jejím židovským manželem uvedena do společnosti. Zde potká svou první lásku. Ale první světová válka jí zhatí plány a její život se navždy změní. Ve stejnou dobu se s nástrahami osudu potýká i Anna ze Sprévského lesa. Ta naopak zná jen přísnou disciplínu a tvrdou práci. I přesto potká první lásku, svého nejlepšího přítele, který je záhy během 1. světové války odvelen na frontu. Anna a Charlotte se potkají až v roce 1953. Mezi nimi leží dvě světové války a jejich osudy.

(knihu v knihovně nemáme)

Hana román psychologický

Mornštajnová, Alena

Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se přes zákaz rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tím, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a odhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh vychází ze skutečných událostí.

Stoletý stařík, humoristický román

který vylezl z okna a zmizel

Jonasson, Jonas

Allanu Karlssonovi je 100 let. V domově důchodců, kde v tomto věku tráví svůj zbývající čas, pro něj chystají velkou narozeninovou oslavu. Ale vitální stařík ještě nechce zůstat v bačkorách v křesle. Má docela jiné plány. Rozhodne se pro útěk. Poté, co vyleze z okna, se vydává na úžasný a naprosto nepředvídatelný výlet...

Poslední aristokratka humoristický román

Boček, Evžen

František Antonín hrabě Kostka z Kostky je potomek šlechtického rodu, žijící v New Yorku. Po pádu komunistického režimu se s americkou manželkou Vivien a dcerou Marií (III.) vrací do Čech, aby převzal rodové sídlo. Kromě zámku "zdědí" hraběcí rodina i personál: zpátečnického kastelána, hypochondrického zahradníka a kuchařku, která si ráda cvakne a občas to přežene.

Šifra mistra Leonarda dobrodružný román

Brown, Dan

Příběh odhaluje tajemství vepsané do obrazu světoznámého renesančního malíře Leonarda Da Vinci. Profesor náboženské symbologie Robert Langdon je přivolán do pařížského Louvru kvůli smrti správce uměleckých sbírek Jacquese Sauniéra. Proč zrovna on? Vedle těla je nalezena šifra, kterou policie nemůže rozluštit. Do děje se zaplétá i vnučka mrtvého správce Sophie Neveuová a s nasazením vlastních životů společně objevují souvislosti, které vedou k odhalení velkého církevního tajemství. Dokáží hlavní hrdinové objevit pravdu?

Bez dcerky neodejdu autobiografický román

Mahmoody, Betty

Dramatický román je autentickým příběhem Američanky provdané za Íránce, který se po dovolené odmítá vrátit do Ameriky a zadržuje v cizím a nepřátelském prostředí svou ženu a dítě.

Saturnin humoristický román

Jirotka, Zdeněk

Saturnin je sluha, který se stane pánem svého pána. Nenápadný mladý muž dobrého společenského postavení a vychování, trochu konzervativní, získá, ne vlastní vinou, sluhu Saturnina. Ten se de facto stane pánem svého zaměstnavatele a způsobí v jeho dosud poklidném životě řadu překvapivých zvratů a situací. Ty by se bez Saturnina daly těžko zvládnout. Už proto ne, že by bez něj pravděpodobně nikdy nenastaly.

  • Březen - měsíc čtenářů
  • Březen - měsíc čtenářů
  • Březen - měsíc čtenářů
  • Březen - měsíc čtenářů